Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

AROMATERAPIE

Víkendovou akci jsem si vybrala na základě názvu. Zdál se mi velice zajímavý název a hodně jsem od něj očekávala. Věděla jsem, že aromaterapie je spojena s léčbou pomocí vůně. Už v názvu je patrné že, aroma znamená vůně a terapie představuje léčbu. Čekala jsem, že budeme provádět různé masáže, na které bohužel nedošlo, tak moje očekávání poměrně kleslo, ale aspoň jsme si mohli za poplatek namíchat koupelový, masážní či inhalační olej.
Aromaterapie, je druh alternativní medicíny, která užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky, za účelem změny mysli, nálady, zdraví. Musím se zmínit že, éterický = esenciální = aromatický olej je to stejné. Jsou to vlastně složité směsi uhlíkatých sloučenin. V aromaterapii se používají rostlinné oleje, například mandlový, olivový, sezamový, do kterého se přidávají aromatické olejové esence. Oleje se míchají těsně před masáží a to podle potřeby účinku. Vhodně volenými éterickými oleji dosáhneme úlevy při řadě problémů jak zdravotních, tak psychických, posílíme imunitu nebo preventivně zabráníme vzniku některých onemocnění. Éterické oleje jsou silně koncentrované aromatické látky, které ač jsou označovány jako oleje, tako jsou lehké a nemastné. Snadno se rozpouštějí v rostlinných olejích (mandlový, olivový) a také v alkoholu, medu a mléce. Mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organismu a působí na naši psychiku a emoce.
Formy aplikace aromaterapie jsou inhalace, koupel, masáže, obklady, vnitřní užití. Působí přes všechny tkáně. Nejrychlejší způsob vstřebání do kůže je nanesení oleje na šlapku u nohy v prohlubni, zde je nejtenčí místo a rychle se to vstřebá do těla.
Využití máme čichový aparát - aromalampy, hračky, údržba domu - vysavač, do vody,
přívěsky; přes kůži – zábaly, inhalace. Věděli jste, že spousta supermarketů, dává na své letáky s potravinami vůni, aby podpořila koupi, vybraných produktů? Nevěděli? Nyní, už pro Vás nebude záhadou, proč zrovna v tomhle letáku máte chuť na určité potraviny a proč Vás to nabádá si je koupit. První co přijímáme, je pachová informace, mnoho supermarketů tento smysl využívá. Věděli jste, že emoce souvisí, jak jsme schopni pracovat s informacemi? A že stav mysli, jednání souvisí s kvalitou ovzduší? Pokud je například dítě hodně hyperaktivní, pomůže potření stolu levandulovým olejem. Věděli jste, že partnera si vybíráme podle čichu a že hormonální antikoncepce nám zabraňuje správnému výběru, takže pokud hormonální antikoncepci vysadíme a máme stále stejného partnera, může se stát, že nás přestane přitahovat. Tělo má být kyselé a mastné. Mastnoty jsou rozpouštědla.
Koncentrace koupelových a masážních olejů:
0,5% u dětí do 6 let = 7 kapek do 50 ml oleje,
1,5% od 6 let do 12 let = 22 kapek do 50 ml oleje,
2.5% od 12 let = 37 kapek do 50 ml oleje.
Tyto oleje, nejsou ředitelné vodou. Ostrá silice si dává v nižších dávkách.
Toxické silice jsou fenykl, puškvorec, šalvěj lékařská, muškátový oříšek. Můžeme si udělat různé masážní a koupelové oleje na stres kde použijeme silice např. mandarinka, meduňka, santalové dřevo; svalové napětí - mandarinka, lemongrass, kosodřevina; na koncentraci – červený pomeranč, máta peprná, mandarinka; bolest hlavy - citron, grep, levandule, mandarinka, meduňka, růžové dřevo, smrk; žaludeční problémy - heřmánek modrý, meduňka, šalvěj; nespavost (uklidnění) – mandarinka, meduňka, červený pomeranč; problematickou pleť – hřebíček, tee tree olej, levandule lékařská. Levandule lékařská podporuje hojení, tiší bolest. Omamné silice jsou muškátový oříšek, černý pepř, skořice. Citrusy vytvářejí fleky se sluncem.
Aroma masáž neboli aromaterapeutická masáž zahrnuje ošetření celého těla od vlasové části hlavy až po prsty u nohou vonnými oleji. Vynechávají se pouze intimní části těla. U aromaterapeutické koupele se přidává aroma směs. Koupel je příjemně relaxační a uklidňující.
Inhalace aromatických olejů může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit chladu, tepla nebo povzbuzení. Je využívána při léčbě psychických nebo psychosomatických onemocnění.
Nakonec jsem se o aromaterapii hodně dozvěděla a byla mi přínosem.
Tak co, nestojí to za vyzkoušení?