Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Emocionální zdraví dítěte a kampaň Celé Česko čte dětem

seznam všech úvah

Emocionální zdraví dítěte a kampaň Celé Česko čte dětem

Samotný název ve mně vyvolává jen kladné představy. Pohádky, dobrodružství, lásku, štěstí. S celou kampaní jsem se poprvé setkala na televizní obrazovce kanálu ČT 1. Zaujal mě spot, kde mluví V. Preis říká: „Pohádky čekají, až je budete číst svým dětem. Pravidelné předčítání rozvíjí myšlení a představivost. Čtěme dětem 20 minut každý den. Celé Česko čte dětem.“ Zaujalo mě to natolik, že jsem si na internetu o této kampani začala nacházet informace sama. Když jsem se za nějakou dobu dozvěděla, že do Olomouce přijede hlavní organizátorka celého projektu, bylo mi jasné, že se této akce musím zúčastnit a vidět, kdo za tím vším stojí. Vůbec jsem nevěděla, jak dotyčná dáma bude vypadat, jak se bude chovat. V hlavě jsem si ji představovala jako takovou „hodnou maminku“, která má ráda pohádky a peče doma buchty. Moje představa se naprosto vyplnila. Dáma, která celý projekt organizuje, je velmi šarmantní a milá.
Workshop se uskutečnil 15. 11. 2012 a naprosto splnil mé očekávání. Odpověděl mi hlavně na otázky typu: Proč je důležité dětem číst? Co se v dětech odehrává, když jim čteme? Jakou roli v jejich životě hraje kniha? Atd. Proč bychom tedy dětem měli číst? Já osobně sice žádné děti ještě nemám, ale už teď vím, že čtení bude jedna z aktivit, kterou naplním náš společný život. Čtení je totiž důležité nejen pro rozvoj fantazie a sluchu, ale i pro osobnost dítěte jako takovou. Dnešní svět je o tom, že rodič vidí dítě půl hodiny, dá mu najíst, postará se o něj po fyzické stránce. Všechny primární potřeby dítěte jsou sice uspokojeny, ale jedna z nich je uspokojena nejmíň. Je to emocionální vztah dítěte a rodiče. Dospělí většinou nemají na dítě tolik času, kolik by nejspíš chtěli, kolik by si představovali. Jejich komunikace spočívá v heslech a jednoduchých větách. Jedním s pojítek mezi rodičem a dítětem by se tedy mohlo stát čtení. Během čtení se totiž rodič a dítě sejdou, udělají si na sebe chvilku čas a je jim skrze knihu umožněn přesun do jiného světa, kde spolu prožijí poutavé dobrodružství. Dítě uslyší hlas rodiče v jiné podobě než jen ve formě příkazů, zákazů a pokynů. Uslyší, jak mluví princezna ústy maminky, uslyší, jak byl hrozný drak zabit udatným činem hodného prince, kterého v tu chvíli představuje tatínek. Dítěti se ač nevědomě rozšíří i slovní zásoba, kterou pak bude moct využít dále v životě. Jednou takové dítě, kterému rodiče denně četli alespoň dvacet minut, bude vzpomínat na své dětství s láskou a úctou. Takové dítě si přenese tuto tradici do svého dalšího rodinného života. I ono bude předčítat svým dětem, tím jim udělá život krásnější, pestřejší a zajímavější.
Čtení je zkrátka důležité, ať už si myslíme cokoliv. Učitelé ve školkách či školách dětem sice čtou pohádky a příběhy, ale to není úplně ono, jelikož se tak neděje neustále. Podle mého bychom si jako budoucí rodiče měli uvědomit, že čas strávený s dětmi není ztráta času, ale je to něco příjemného a zároveň i kouzelného. Je to něco, co nám zkrášlí náš život, a až jednou budeme staří, tak si na tyto krásně prožité chvilky nad knihou vzpomeneme a hned budeme mít den lepší.