Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Mně se to nemůže stát!? Aneb Ženy a alkohol I.

seznam všech úvah

Mně se to nemůže stát!? Aneb ženy a alkohol I.

Workshop s názvem „Mně se to nemůže stát!? Aneb ženy a alkohol“ ve mně zanechal zvláštní pocity. Workshop vedla Doc. Dr. Jitka Skopalová, Ph.D., která si pozvala hosta, kterým byl vyléčený alkoholik Václav, který dnes vede sdružení anonymních alkoholiků a pomohl nám přiblížit a pochopit alkoholiky.
Při zahájení workshopu padl dotaz na zúčastněné:“ Kdo z vás má takové štěstí, že ve svém okolí nemá nikoho, kdo má problém s alkoholem?“ Počet zvednutých rukou mě vážně zarazil. Ruku nahoře měla zhruba jedna třetina. Nikdy dříve jsem nad tím nepřemýšlela, ale vážně je tento problém tolik rozšířený? Odpověď je ano. Dokonce nám bylo řečeno, že denně umírá 10 lidí kvůli alkoholu. To už je pořádné číslo. Další smutné vyčíslení bylo, že pouze 30% alkoholiků se z této závislosti zotaví, ale zbytek, tedy 70% umírá. Tyto statistiky mě celkem překvapily. I když na druhou stranu, když se zamyslím, sehnat si v dnešní době alkohol není problém. Alkohol je velice dostupný a v podstatě není tak drahý.
V průběhu jsme byli vyzváni, abychom se zamysleli nad tím, co je vlastně pro nás divné. Ten kdo pije? Nebo ten kdo je abstinent? Pravdou je, že v dnešní společnosti je alkohol brán ne jako droga, ale jako běžná věc a pije každý, tudíž je právě divné, když je někdo abstinent. Podle mého názoru na tom, že si někdo dá pivo každý den, není nic špatného. Další věc je, že má tu hladinu každý někde jinde a je nutné si to hlídat individuálně. Takže pro určení denní míry alkoholu pro jednotlivce, neexistují žádné tabulky ani normy.
Dalším řešeným problémem byly konkrétně ženy a alkohol. Dalším šokujícím faktem je, že počet žen k poměru počtu mužů, kteří jsou závislí na alkoholu, je v dnešní době už téměř 1:1. Nejvíce byl kladen důraz na to, že žena neselhává jen v roli ženy, ale hlavně v roli matky. Měli bychom se zamyslet i nad tím, že jsou ženy těhotné, které také pijí alkohol. Při tomto tématu přišly na řadu další otázky jako: „Je jedno malé pivo v těhotenství škodlivé? Může si dát těhotná žena sklenku vína?“ To jsou další otázky, na které nelze najít jednoznačnou odpověď. Asi nebude vadit jedno malé pivo, nebo sklenka vína, pokud to ovšem nebude každý den, což by potom už mohlo mít vliv na plod. Poprvé jsem se také setkala s názvem Fetální alkoholový syndrom. Týká se dětí, které se narodí matce alkoholičce. Myslím si, že po tom, co nám paní docentka ukázala fotky dětí s tímto syndromem, nejspíš si většina ze zúčastněných nedá ani to jedno malé pivo.
Myslím si, že spousta lidí netuší, jak je toto téma vážné a měl by se na něj klást větší důraz. Workshop byl velice zajímavý a přínosný. A i přes to, že trval šest hodin, jsem vydržela nadšeně poslouchat výklad a vyprávění přednášejících.