Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Emocionální zdraví dítěte a kampaň Celé Česko čte dětem

seznam všech úvah

Emocionální zdraví dítěte a kampaň Celé Česko čte dětem

Dne 15. listopadu 2012 jsem se zúčastnila workshopu s názvem „Emocionální zdraví dítěte a kampaň Celé Česko čte dětem“, na který jsem se hodně těšila a byl pro mě velkým přínosem a byl velmi zajímavý. Dozvěděli jsme se více o projektu Celé Česko čte dětem a shlédli i krátké video na toto téma.
Proč je vlastně důležité, aby se dítě dostalo do styku s knihou a kdy máme dítěti začít předčítat? Říká se třeba, že těhotná žena, by měla na své nenarozené miminko mluvit a číst mu, protože vnímá její hlas a proto, by se mělo začít již v tomto období a v četbě po narození pokračovat. Až budou děti větší, tak je učit jednoduché říkanky a večer jim číst před spaním. Když dětem věnujeme ten čas a čteme jim, rozvíjí si tím fantazii, když si představují jak např. vypadá ta krásná princezna a princ, kteří mají na konci pohádky svatbu a pokud neumřou žijí spolu až do smrti. Dále si určitě zlepšují slovní zásobu, protože pochytí spoustu nových slovíček. V dnešní uspěchané době většina rodičů nemá čas dětem číst a to si myslím, že je hodně velká škoda. Raději jim pustí pohádku na DVD nebo v televizi a už se o nic nemusí starat. Rodiče by si měli najít během týdne aspoň na chvilku čas a nějakou tu pohádku svým dětem přečíst. Neříkám, že je pohádka na DVD nebo v televizi je špatná, ale neměla by převažovat. Každé má své pro i proti.
Já jakožto budoucí učitelka v mateřské škole se s pohádkami budu setkávat často a budu je dětem předčítat a vyprávět, protože jim mnohdy pomohou pochopit nějakou situaci, které nerozumějí. Když jim danou problematiku převedeme do pohádky, mnohem lépe ji pochopí a samy dokážou říct, co na pohádce bylo poučné.
Jednou až budu mít děti, chtěla bych je vést od malička ke čtení, protože jim to hodně pomůže. V čem dětem pomůže četba? Například v jejich budoucím životě, ve škole (ve vyjadřování psaní slohových prací). Mí rodiče mi taky čítávali, když jsem byla malá a já jsem u četby zůstala. Sice je pravda, že už nečtu tak často jako dříve, ale občas si čas najdu.
Na závěr bych chtěla říci, že si velmi přeju, aby se četba knížek vrátila zase do popředí, jak to bývalo v minulosti, kdy neexistovaly počítače, televize a internet. Rodiče by si měli najít čas číst dětem, protože pohádky patří do dětských let.