Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Emocionální zdraví dítěte a kampaň Celé Česko čte dětem

seznam všech úvah

Emocionální zdraví dítěte a kampaň Celé Česko čte dětem

Dne 15. listopadu 2012 jsem se zúčastnila workshopu s názvem Emocionální zdraví dítěte a kampaň Celé Česko čte dětem (opravdu mi dalo zabrat, než jsem tento název dvakrát napsala do evaluačních dotazníků). Ale zpátky k workshopu, který se mi moc líbil. Přednášející, Eva Katrušáková, upoutala naši pozornost hned ze začátku a tak to bylo až do samého konce přednášky. Přednášela s takovým elánem a zapálením, že i já si ještě několik dní potom říkala: „Opravdu, až budu učit (studuji učitelství 1. stupně a speciální pedagogiku), udělám vše pro to, aby moji žáci chtěli přečíst co nejvíce z těch krásných dětských knížek, které budeme mít k dispozici.“ A plánuji to samé uplatňovat i v budoucnu se svými vlastními dětmi, protože vím, jak důležité čtení, či předčítání, pro ně je. A to hlavně díky své vlastní zkušenosti, protože nejhodnotnější věc, kterou doma máme, jsou naše plné knihovny.
Mí rodiče mě vedli ke čtení už odmalička. Táta mi říkal, že když jsem byla malá a on mi večer četl pohádku, byl unavený a přeskočil byť jen jednu jedinou větu v mé oblíbené pohádce, hned jsem se ozvala: „Ne ne tati, takhle to nebylo, ty zase přeskakuješ!“. Učitelky v mateřské škole nám taktéž vždy před spaním předčítaly, na prvním stupni jsme měli občas “povinně“ přečíst nějakou knížku. Zlom zřejmě přišel na druhém stupni základní školy, kdy jsem vstoupila do puberty a přestala úplně číst. Nastala “facebooková éra“. Když teď přemýšlím, uvědomuji si, kolik času jsem na internetu promrhala. Tak to pokračovalo několik let. Musím ale poděkovat učiteli, který mě učil na střední škole český jazyk (děkuji, pane Poláku), protože mi dával vynikající tipy na čtení a já díky němu a svým rodičům, kteří do mě stále častěji “hučeli“, začala opět číst. Nejenže se to projevilo téměř ihned v mém pravopisu, slovní zásobě, ale také se mi to dost hodilo při maturitě. Mým snem je přečíst všechny důležité a známější knížky. Od Dekameronu až po různé dnešní bestsellery a předávat potom své poznatky dál, s někým se o ně podělit.
Má sestřenice má dva syny v předškolním věku. Už teď si všímám, že je to samý počítač, televize, telefon. Od té doby, co jsem se zúčastnila tohoto workshopu, tak vždy, když je vidím, vezmu je za ruku a jdeme vybrat nějakou knížku, kterou si spolu přečteme. Kluci jsou moc vděční a jejich rodiče taky, protože sami na ně nemají tolik času, jak by si asi přáli. Všem bych tedy radila: čtěte, předčítejte a užívejte si to. Do života vám to dá mnohem víc, než si dokážete představit!
A protože vím, že PVP už letos končí, tak bych ráda zhodnotila tento workshop jako jeden z nejlepších. Eva Katrušáková je opravdu inspirující žena .