Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

Kam se vydat se žáky na exkurze po židovských památkách regionu

Tento workshop se uskutečnil 14.3.2013 a byl to první workshop, který jsem v tomto semestru navštívila. Proč jsem si jej vybrala? Měla jsem představu, že se dozvím něco bližšího o židovské kultuře a trochu více se poučím z naší historie. Myslím, že tato přednáška zcela naplnila moje představy. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, spoustu různých zajímavostí a zjistila, kolik je jen v našem kraji velmi zajímavých míst, kam bych se chtěla jet podívat. Objevila jsem spoustu možností, jak zabavit nejen žáky, ale případně i děti v naší rodině, byla zde vyřčena spousta typů na výlety a zajímavá turistická místa.
Podle mého názoru by přednášku tohoto typu mělo slyšet více lidí, aby si uvědomili, jaký život Židé žili, jak tvrdě museli pracovat, aby dosáhli toho všeho, čeho dosáhli a co vlastnili, což je vlastně ten důvod, proč byli pro společnost tak nepřijatelní a kvůli čemu pak Hitler s nimi „zatočil“.
Tak stejně si myslím, že je to i v dnešní době celkem křehká otázka, o které se moc lidí bavit nechce. Můj názor je spíše takový, že by se o tomto tématu mělo mluvit, a nejen v prostředí např. rodiny nebo přátel, ale především veřejně, např. v televizi, v rádiích nebo i formou takovýchto přednášek pro veřejnost. Někteří lidé se o tomto tématu bojí hovořit, a to ať již ze strachu či obavy z různých předsudků nebo z různých osobních důvodů. Myslím si, že je to škoda. Nemůžeme přece žít v přítomnosti a koukat do budoucnosti, pokud nemáme vyřešenou a uzavřenou minulost. A podle mého názoru tato otázka ještě vyřešena není. Možná bychom se divili, kdybychom začali pátrat po svých předcích, když bychom zjistili, že pocházíme z židovských kořenů. Já osobně bych při tomto zjištění na svůj původ byla pyšná a patřičně hrdá. Protože Židé byli výjimeční lidé, výborní podnikatelé, obchodníci a uměli prostě žít.
Jen mě na této přednášce celkem zamrzelo, jaký byl konec u některých zde zmiňovaných postav. I v jejich době se k některých nechovalo zrovna nejlépe. Ale každá doba s sebou nese něco dobrého i špatného. Každý z nás mám předem určené to dobré i to špatné a musí si to během svého života prožít.
Na závěr bych asi dodala jen to, že bych každému z nás takovouto přednášku doporučila, abychom si uvědomili, jaké jsme měli mezi sebou lidi a měli bychom si takovýchto lidí vážit a alespoň trochu je uctívat. Ale bohužel je toto povaha Čechů, kteří toto neumějí a nedocení…