Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

Řešení obtížných životních situaci v pohádkách

V rámci kurzu pedagogika v praxi jsem mohla absolvovat tento workshop, který mne velmi nadchnul a donutil mě zamyslet se tak nad věcmi, nad kterými člověk v našem věku asi už nepřemýšlí. Každý z nás, už od malička, koukal na pohádky a miloval jejich vyprávění.
Ty klasické české pohádky jako je Hloupý Honza, Perníková chaloupka a dalších, ale mají oproti těm dnešním něco navíc. Všechny ty pohádky, které jsme viděli my jako malí, mají v sobě ukryto kouzlu. Kouzlo pohádek, které má nějaké ponaučení, které si člověk někdy ani neuvědomí. Copak ty dnešní pohádky, na které se koukají dnešní děti, mají nějaké hlubší myšlení? Já myslím, že ne. Všechny ty animované „vymyšlenosti“, příšerky, duchové a vše ostatní z lidské fantazie, nemají na práci nic jiného než se prát mezi sebou a ničit vše kolem sebe, a v tom žádné ponaučení není. Naše klasické české pohádky se šťastným koncem jsou tak trochu klišé, ale vždy poukazovali na to, jaký člověk má být a jak se má stavět k životním překážkám. Vždyť tímto způsobem, dětem nejoblíbenějším, můžeme děti vychovávat a směrovat je správným směrem, směrem, kterým jsme se ubírali i my. Někteří dospělí, ale už nevidí to, co vidí v pohádkách malé děti. Každý z nás dospělých vidí pohádku jako děj se šťastným koncem ale proto jsou pohádky určeny dětem, které to vidí zcela jinak. Ví, že ježibaba je zla a že se nesmí takto chovat, naproti tomu ví, že kouzelný dědeček je hodný, a že pokud jsme hodní i my, tak nám vždy dobře poradí a pomůže. Také ale ví, že nafoukaná princezna se může stát hodnou a milou, když je s ní někdo, kdo ji k tomu povede. A tím se děti učí, jací smí být, a jací zase ne. Proto životni situace jsou přibližovány pohádkám, protože děti tak mohou vidět, že i když je něco těžké a zdánlivě nepřekonatelné, když máte poblíž někoho, kdo vám pomůže a kdo za vámi stojí, se dá překonat vše. Každý z nás už určitě nějakou takovou těžkou životní krizi zažil a možná si ani neuvědomil, že řešení je vždy jako vymyšleno z pohádky.
Teď je už jen na každé z nás, jakými budeme rodiči a jak budeme své děti motivovat a učit je co je dobré a co zlé. Jedna věc je ale jistá, učit pomocí starých a ověřených pohádek je již dlouhou dobou potvrzený fakt, který asi nikdy a nikoho nezklame.