Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

Jak se domluvit s lidmi, kteří nechtějí aneb ty a já jsme z jedné krve bratříčku

Workshop „Jak se domluvit s lidmi, kteří nechtějí aneb ty a já jsme z jedné krve bratříčku“ mě zaujal už jen podle názvu. Proto jsem se těšila, že se dozvím jak komunikovat nejen s lidmi, s nimiž je těžké se domluvit. Překvapilo mě vyprávění pana lektora Ing. Pávka poutavou formou a zkušenostmi z jeho života, které byly propojeny s názornými scénkami, jak by neměla a naopak měla správná komunikace vypadat. Do scének se zapojili i posluchači, což bylo takové oživení celého workshopu.
Poznatky jako „metoda otupení hrotu“ jistě uplatním ve své budoucí práci, ať už v pozici vedoucího či podřízeného. Uvědomila jsem si, jak je někdy komunikace s podřízenými pro tak zaneprázdněné lidi na pozici vedoucích náročná z časových důvodů. Jsem toho názoru, že by lidé spolu měli mluvit otevřeně a na rovinu, vždy by si měli uvědomit, že je něco co je spojuje a proto by se měli snažit spolupracovat. Takový přístup může komunikaci výrazně zjednodušit a zpříjemnit. Ocitneme-li se v situaci, kdy náš názor někdo neakceptuje, neznamená to, že mu to začneme vymlouvat útokem, pokud využijeme „metodu otupení hrotu“, dostaneme prostor pro další vyjednávání.
Žádný problém se nedá vyřešit ihned a rychle, proto bychom se měli snažit opětovnou komunikací problém řešit postupně a nevzdávat se, s odstupem problém můžeme vidět jinak nebo opačná strana může změnit názor. Je jisté, že většinou lidi spojují peníze, díky kterým můžeme s lidmi manipulovat. Lektor upozornil na to, že hned po penězích nejdůležitějším platidlem je uznání, z vlastních zkušeností s tím musím souhlasit.
Pokud máme pocit, že nás v práci šéf jen kritizuje, mohli bychom ho slušně požádat o uznání v okamžiku, kdy se nám něco povede, jestli se ani potom nic nezmění a máme pocit, že se s nadřízeným nedá domluvit, měly bychom si najít práci jinou nebo si založit firmu vlastní a tím si vyzkoušet jaké to je být v této pozici. Fakt je bohužel, že většina manažerů dělá svou práci špatně, protože nedokáže správně ostatní motivovat. Je dost velká pravděpodobnost, že se naším šéfem stane „diktátor“, jeden z několika zvláštních osobnostních typů, které nám byli na workshopu představeni, nebudeme to mít jednoduché. Katastrofa může nastat, pokud se na pracovišti potká nerozhodný „sociabil“ s netrpělivým „diktátorem“.
Díky cvičení: kreslení na A4 které jsme na workshopu vyzkoušeli, jsem se dozvěděla o sobě něco nového. Určitě se teď budu nadále více zajímat o toto téma, které je do života pro každého důležité.