Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

ÚVAHA: Neztratit víru v člověka: Protektorát očima židovských dětí

Otázka židovství, holocaustu a vůbec celé druhé světové války, mne zajímá již několik let. Základem mého zájmu byl již dějepis na základní škole, kdy jsem se následně sama začala o toto období zajímat a půjčovat dostupnou literaturu. Můj zájem se zvýšil hlavně během mého studia na gymnáziu, kdy jsem absolvovala s naší učitelkou společenských věd výlet do Osvětimi. Tento výlet na mě zanechal následky dodnes. Sice jsem se několik nocí budila hrůzou, neboť se mi neustále zdálo o tvářích lidí, které jsem v Osvětimi viděla na fotografiích, ale i přesto jsem ani na minutu nelitovala toho, že jsem tento výlet absolvovala. A myslím si, že by tam alespoň jednou za život měl zavítat každý. Protože pak by se nemohlo dít to, co tak hojně můžeme vídat v dnešní době, kdy mladí lidé „hajlují“ na ulicích a zpívají nacisticky laděné písně.

Když jsme se měli zamyslet, proč jsou mezi námi lidé, kteří uznávají Hitlera, bylo pro mě osobně velmi těžké nalézt odpověď, protože toto opravdu nedokážu a snad ani nechci pochopit. Snad v tom hraje největší roli nevzdělanost dnešní mládeže, protože můj názor je, že člověk, který něco o této hrůze ví, nemůže přece s holocaustem sympatizovat. Vždyť Hitler měl v plánu hned po Židech a Romech v plánu zlikvidovat i naši „slovanskou rasu“, tak jak může být někdo tak hloupý a „hajlovat“ na ulicích, nebo vyvolávat hesla typu: „Cigáni do plynu?“ Ano, mne osobně taky spousta věcí kolem Romů rozčiluje a se spoustou našich zákonů nesouhlasím, ale určitě bych nikdy nebyla pro, aby se problematika romské komunity takto řešila! Podle mě nikdo normální, nemůže souhlasit ani s Hitlerem a ani s žádným jiným diktátorem, který by rozhodoval, která rasa je ta nejlepší. Kdo má vůbec právo, o něčem takovém vůbec spekulovat? Vždyť jsme si snad všichni rovni!? Samozřejmě, že je např.mezi Romy spousta „chuligánů“, ale sáhněme si do svědomí, přece i mezi námi se spousta takových najde. Proto by se měli řešit prohřešky jednotlivců, a ne hned rovnou dělat úsudky o nějaké „rase“, že je horší nebo lepší než ta druhá.

Na vysoké škole jsem si své znalosti o Židech ještě více prohloubila a to i díky tomu, že jsem v Dějinách náboženství měla zrovna otázku o judaismu. Takže i díky tomu teď vím, v kolika věcech si je naše křesťanské náboženství s judaismem podobné a že ze spousty věcí, které k judaismu patří, vychází spousta ostatních náboženství. Proto nechápu ani argument, že Židé byli celou svou existenci utlačováni kvůli své víře. Je přece každého věc, ve kterého boha věří, nebo zda vůbec nějakou víru uznává.

Ať se snažím holocaust sebevíce pochopit, tak se mi to nedaří. A ani důvod, který jsem se dozvěděla na workshopu, že Němci volili Hitlerovu stranu NSDAP z důvodu, že byli označeni jako viníci první světové války a kvůli obrovským sankcím klesla jejich životní úroveň rapidně dolů, nechápu a neberu jako omluvu pro činy, kterých se dopustili. Mě osobně už asi nikdy nikdo nevymluví můj názor, že Němci mají v sobě jako národ velkou hrdost a že oplývají pocitem, že jsou vždy a ve všem o krok napřed před ostatními národy. A i z důvodu, že do Německa emigrovala má rodina, jsem si o to více svým míněním jistá, neboť jsem „německou povýšenost“ pocítila na vlastní kůži.

Také je pro mě velmi děsivé, že se jednomu „člověku“ podařilo zfanatizovat tolik miliónů lidí, aby s ním souhlasili. Snažím se věřit, že se lidstvo poučila po této hrůze a že dnešní mezinárodní organizace mají tu moc, aby zabránili případnému konfliktu ze strany některého ze států světa. A že by se již neopakovala nečinnost a přihlížení velkých národů jako je USA a Rusko, které podle mě měli tu moc i během druhé světové války zabránit těmto zvěrstvům mnohem dříve.

A proto já neztrácím víru v člověka! A věřím, že jsme jako lidstvo dostatečně poučeni, aby se již nikdy neopakovalo něco podobného. A že „ubožáky“, kteří toto ještě stále nechápou, se nám podaří umírnit a snad pár jednotlivců i vyvézt z jejich OBROVSKÉHO OMYLU, že Hitler byl někdo, komu by se měl vzdávat za jeho zásluhy hold!!!!!!!!!!