Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

Děti, koně a pobyt v přírodě

Během posledního workshopu jsme byli seznámeni s pracovními a zájmovými terapiemi s koňmi pro různé věkové skupiny dětí jako prevence patologických jevů. Neseděli jsme v obrovském sále a nedělali si o tom poznámky, ale prožívali jsme to a užívali si krásné přírody a koní na malém ranči uprostřed lesů.
Když jsme dojeli na ranč, uvědomila jsem si, jak strašně dlouho jsem se nebyla proběhnout někam do přírody. Jediný pohybem v posledních týdnech byla pro mě cesta mezi školou, supermarketem a bytem v Olomouci. Najednou jsem se cítila neuvěřitelně šťastná, všechny starosti byly ty tam. K přírodě jsem vždy měla blízko. Příroda v sobě skrývá neuvěřitelnou moc, dokáže člověka nabít energií. V přírodě člověk zapomíná na všechny starosti, oprostí se od hloupostí a chmurů všedního dne. Všechny myšlenky se v hlavě uspořádají a člověk pociťuje jakousi harmonii.
Práce s koňmi pro mě byla něco zcela nového. Na koni jsem před tímto workshopem seděla snad jen jednou jako malá holka a možnost vzít si lano a „odvést“ si koně, ten pocit, že za sebou vedete stvoření tak nádherné a tak mohutné síly byl nepopsatelný. A ač to bylo jen pár minut, než jsme dorazili do druhé ohrady, maximálně jsem si to užila. Cítila jsem jakési spojení, kam jsem jej vedla, tam mě následoval bez ucuknutí nebo jakéhokoliv projevu vzdoru. Bonusem pro mě byla projížďka, kdy mi bylo umožněno projet se na dvou koních v různých sedlech. Ač počasí nepřálo, workshop jsem si moc užila, dozvěděla jsem se spoustu nových informací.
Nemůže být pochyb, že kouzlo přírody spojené s koňmi odvede nejednoho teenagera aspoň na chvíli od počítačů, internetu a vůbec z přetechnizovaného světa. Není se čemu divit, že děti z dětských domovů, o kterých nám lektoři vyprávěli, se na ranč v Posluchově, na koně a přírodu vůbec, tak moc těší a tento zážitek se jim uchovává dlouho v paměti. Neboť chvíle strávené zde jsou chvíle štěstí vnitřního klidu a pohody. Člověk se ocitne ve zcela jiném světě. Děti se naučí jak se o koně starat a jak s nimi pracovat. Většina dětí si koně zamiluje a pobyt zde pak může být chápán jako odměna ať již za dobré známky ve škole nebo zlepšení chování. Věřím, že terapie koňmi opravdu funguje a koně jsou obrovskou motivací pro děti, aby se snažily v jakémkoliv směru.
Jak již jsem zmiňovala, workshop jsem si opravdu užila a mohu vřele doporučit absolvování této akce kolegům, nejen učitelům.