Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Prezentační dovednosti: A on tam stál jako solný sloup a neřekl ani „B“

seznam všech úvah

Prezentační dovednosti

Druhý březnový víkend jsem se zúčastnila své první víkendové akce, která se konala ve Sluňákově. Byla jsem velmi zvědavá, plná jak očekávání, tak i obav ze zklamání. Velice mě zaujal název akce a s blížícím se víkendem jsem se strachovala, aby se nepotvrdilo pravidlo: „Když se na něco těšíme, tak se to většinou nevydaří.“ Nepotvrdilo se! Už samotné místo konání workshopu bylo naprosto dokonalé. Ve Sluňákově jsem byla poprvé a doufám, že se tam zase co nejdříve vrátím. Příjemné prostředí, nádherná příroda, šikovná paní kuchařka, usměvaví pořadatelé a celkově přátelská atmosféra.

Hned u vchodu nás s úsměvem na tváři vítal pan Jaroslav Pávek a paní pořadatelky. Nazuli jsme „domácí obuv“, společně se vyfotili a šlo se „pracovat“. Pan lektor na mě působil jako velmi sympatický a energický pán. Pomyslela jsem si, že to bude pohodový víkend, když tu najednou mé rozjímání přerušila informace, že se budeme v rámci nácviku natáčet na kameru. S prezentováním před třídou dětí nebo spolužáků problém nemám, ale při představě, že budeme prezentovat před skupinou neznámých vrstevníků a zkušenějších spoluúčastníků za přítomnosti kamery, mi vstávaly vlasy na hlavě.

První část workshopu byla převážně teoretická, pan Pávek nám vysvětloval pravidla prezentování, co máme dodržovat, čemu se naopak vyhnout, vše prokládal zkušenostmi ze své praxe, dokonce ani o veselé historky nebyla nouze. Po dobrém obědě a dostatečném odpočinku jsme si vyzkoušeli roli „prezentátora“ na vlastní kůži. Musím uznat, že by mě nikdy předtím nenapadlo, kolik maličkostí dokáže napomoci tomu, aby člověk působil jako „profesionál“ a ne jako ustrašený králík. Teď už vím, jak je důležité „ukotvení“, oční kontakt, oslovení, představení, uvedení tématu, seznámení posluchačů s časovou osou, prolomení ledu, jasnost sdělení, zdůraznění podstatného, diskuze, zpětná vazba a pozitivní rozloučení na závěr. Pan Pávek nás dokonce naučil pár uvolňovacích cvičení na zvládání stresu. Poslední část byla věnována rozborům našich výstupů. Videa jsme si postupně přehrávali a pan lektor je komentoval, dával nám rady nad zlato. Překvapilo mě, že ač jsem si při prezentaci připadala naprosto zmatená a vynervovaná, na videu to nebylo tak znát. Skutečnost, že jsem se mohla zpětně vidět, mi velmi pomohla. Nakonec jsem byla ráda, že jsem tuto možnost měla.

Celý víkend hodnotím velmi pozitivně. Workshop byl pravidelně prokládán přestávkami, takže se mi nestalo, že bych se budila nebo cítila unavená. Pan Pávek je velmi charismatický člověk. Nabíjel nás pozitivní energií a příjemně „masíroval“ naše sebevědomí. Jeho zkušenosti a rady mi přišly velmi vhod, protože jsem hned po víkendu nastupovala na praxi. S balíčkem nových zkušeností jsem se cítila sebejistěji a připraveněji.