Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

Barvy jsou radosti a smutky světla - výtvarné činnosti I. a II.

Svou úvahu zaměřím na workshop, který jsem absolvovala v polovině října minulého roku. Barvy jsou radosti a smutky světla - výtvarné činnosti I. a II. Má barva co dočinění s tím, že jsme veselý nebo naopak smutní? Ke každé barvě přiřazujeme jinou vlastnost - barva studená, barva teplá, barva, která nás osloví nebo naopak odradí, oblíbená barva, barva týmu, jež fandíme, státní barva, barva smutku, barva ročního období nebo například barva módní.
Nic není černobílé, jak v našem životě, tak ve světě. Člověk si oblíbí barvu a mnohdy to na něm lze poznat. Lidé mají k určitým barvám svůj vztah, zafixované situace nebo vzpomínky. Námi používané barvy také znamenají pro každého něco jiného. Mohou vyvolat silné emoce v kladném ale i záporném slova smyslu.
Barva červená – barva krve, růže, vášně, tepla, ohně, temperamentu, flamenga, dresu české reprezentace. Barva, který vždy rozbouří nejen býka v aréně, ale i člověka povzbudí, naladí do práce a rozproudí mu za jakékoli situace krev.
Oproti tomu barva modrá. Barva nebe vody, chrpy, věrnosti, vesmíru, moře. Barva, která uklidňuje, ujišťuje ve věrnosti, barva niterní, barva patřící v dětství především chlapcům, prostě modrá je dobrá, jak se zpívá v jedné známé písni.
Žlutá je nejjasnější barva, povzbuzující a rozveselující. Symbolizuje život, jenž nám poskytuje nekonečné velké žhavé Slunce. Svatozář symbolizující moudrost, pokoru, inteligenci a sounáležitost. Barva uvolňující a povolné ke komunikaci s ostatními. Barva, která za každé situace nutí k úsměvu. Barva slunečnice, malého sluníčka na zemi.
Kombinací těchto barev se workshop snažil nám všem nejen ukázat, jak jsme výtvarně nadaní, ale jak jsme od sebe odlišní, jak každý vnímáme barvy a celý svět jinak. S trochou představivosti určit, která barva u nás dominuje a jak se sami momentálně cítíme. Mě samotnou to donutilo přemýšlet, v jakém jsem rozpoložení, a co pro mě tyto tři barvy znamenají. Přemýšlela jsem, jak barvy zkombinovat, aby se nevytvořila velká černá skvrna. Barvy slité na papíře se mohou stejně rychle slít i v životě. Měli bychom si sami určit, ke které barvě inklinujeme a barva, jenž nás pro určitý den bude provázet.
Mám své oblíbené barvy, oblékám se spíše, zda se mi líbí, ale alespoň miniaturní část tvoří nálada, s kterou se ráno probudím.
Důležité je se zamyslet nad samotným názvem workshopu. Barvy jsou radosti a smutky světla. Může se světlo nějak podílet na tom, jak barva působí. Slunce nám představí pokaždé barvu jinak. Můžeme se radovat a nebo naopak smutnit. Definice kruhem. Barva, světlo, smutek, radost - několik vlastností doprovázející náš život. Můžeme být šedé myšky, mající v sobě tolik radosti, jenž vyzařuje napovrch. Nebo přelétavý jako nejbarevnější motýl, dusící v sobě tolik zloby nebo smutku, hrající roli v tom, jak se chováme