Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Advent – cesta ke světlu, tradice v MŠ

seznam všech úvah

ÚVAHA: Advent aneb cesta ke světlu

Co je to vlastně Advent? Jak probíhá? V dnešní uspěchané době na tyto otázky dokáže odpovědět jen málokdo z nás. Nejčastější odpovědi mladých lidí zní: ,,Jsou to čtyři týdny před Vánocemi.“ Druhý zase řekne : ,, To se zapalují na adventním věnci svíčky.“ Opravdu ale kouzlo adventu spočívá jen v tomto?

Na workshop s tímto názvem jsem se opravdu těšila, byl sice pojatý jinak, než jsem si představovala, ale pomohl mi zamyslet se nad celou tou vánoční dobou. Pomohl mi uvědomit si, že Vánoce nejsou jen stres, shánění drahých dárků a pečení co nejvíce druhů cukroví, což je podle mého názoru velice důležité.

Spousta lidí to ale takhle bohužel vidí. Když slyší slovo Advent, začnou panikařit. Všichni pospíchají do obchodů, které jsou vyzdobeny kýčovitými soškami sobů a barevně blikajícími světélky jako z diskotéky již v začátku školního roku, ruce mají prověšené pod tíhou dárků a jsou na sebe nesmírně pyšní, když se mohou pochlubit ostatním, kolik dárků už mají a tím tak drásat nervy lidem, kteří na to díky své práci ještě neměli čas. Neuvědomují si, že tímto chováním si vánoční náladu nikdy nenavodí, ale spíše si Vánoce zprotiví.

Myslím si, že adventní doba je tu právě proto, abychom se za celý ten uspěchaný rok zklidnili, přichystali se na ,,narození Ježíška“ a Vánoce strávili v klidu a pohodě se svojí rodinou a nejbližšími. Já jakožto student ještě nemám takové starosti jako například moje maminka a tatínek. Proto se můj adventní čas nese v duchu procházení se městem, popíjení punčů s kamarády a pojídání čokoládového kalendáře, který mi odpočítává dobu, kdy se konečně všichni sejdeme u jednoho stolu, připijeme si na zdraví a na to, abychom se další rok opět všichni ve zdraví sešli a pak se s chutí pustili do výborného kapra, který na Štědrý den chutná tak jako nikdy v průběhu roku. Cestou ke stromečku se pomodlili a poté rozbalili dárky, které se tam ,,záhadně“ objevily. Dnes už vím že dárky nejsou všechno, už nejsem malé dítě, které nutně potřebuje kupu hraček, aby se mohlo chlubit ve škole, co všechno dostalo. Myslím, že nejdůležitější je, alespoň pro mě, že jsme v pořádku a máme se rádi.

Problém je v tom, že každý člověk je jiný. V dnešní době lidé pracují do úmoru i na Štědrý den a dávají tak, i když nedobrovolně, špatný příklad dalším generacím. Kouzlo Vánoc by se nemělo odbývat.

Měli bychom se nad sebou zamyslet a uvědomit si, že stres a trápení nevede k ničemu. Žijeme jen jednou, a proto bychom si život měli užít plnými doušky.