Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Tvorba a realizace projektů na 1. stupni ZŠ

seznam všech úvah

ÚVAHA:Tvorba a realizace projektů na prvním stupni základní školy

Dne 3.11.2011 jsem se zúčastnila workshopu „Tvorba a realizace projektů na prvním stupni základní školy“. Dříve jsem se nikdy s podobným nápadem nesetkala a můžu říct, že se mi tahle myšlenka, jak dětem ulehčit a zpříjemnit učení, hodně zalíbila. Já studuji na přírodovědecké fakultě v Olomouci, mé zaměření je učitelství na střední škole. Nejspíš si kladete otázku, proč jsem si teda vybrala právě tenhle workshop? Mé studium bylo vybráno rodiči, jelikož můj otec studoval taktéž na přírodovědecké fakultě. Ale sama mám blíže spíš k mladším žákům. A kdo ví? Třeba mi osud připravil právě také cestičky životem, že jednou budu učit na základní škole a využiji všechny poznatky a materiály z přednášky v praxi.

Děti na prvním stupni základní školy jsou ve věku, kdy si chtějí hrát, ne sedět znechuceně ve škole a poslouchat nějakého nudného učitele, jehož výklad si stejně nezapamatují a musí se na to doma ještě několikrát podívat. Tak proč jim neumožnit, aby bylo učení součastně i zábavnou hrou? Hodně se mi líbil nápad Mgr. Petra Kováře, díky kterému si děti mohly samy zahrát historický příběh. Když jsem byla ve čtvrté třídě základní školy, historie byla pro mě snad jeden z nejhorších předmětů. Nedokázala jsem si představit, jak to všechno mohlo v minulosti probíhat a jak různé věci v té době vypadaly. Učila jsem se s nechutí a většinou ne s výsledkem, jaký ode mě očekávali. Zahrát si nějaký příběh by mi určitě pomohlo, vždy si snadněji zapamatujeme to, co si v praxi vyzkoušíme.

Někomu se může zdát vytváření projektu jako ztráta času. Já si myslím opak. I na přednášce jsme se mohli dozvědět, ze zkušenosti Mgr. Petra Kováře, že výsledky jsou téměř vynikající. Tak proč nevynaložit tu snahu a nezkusit to? Vždyť co tím můžeme ztratit? Podle mě nic. Naopak, pouze získáme spokojené a motivované děti, potěšené rodiče, nadřízené a vlastní spokojenost. Děti se můžou hodně naučit, například tvořit skupiny a komunikovat. Naučí se neskákat do řeči, vysvětlovat stručně a jasně, že každý má právo na svůj názor (ne pouze on, ale i jeho kamarád).

Aby byl projekt zcela úspěšný, musíme děti nějakým způsobem motivovat. Například používat barevné ilustrace, kostýmy a další pomůcky, které souvisí s tématem projektu, vhodné filmy a knihy, netradiční prostředí, herectví, tajemství, atd. Ovšem, ne každý pedagog si může dovolit projekt realizovat. Musí na to mít osobnost, aby dokázal děti zaujat a bavilo je to. V opačném případě by celá snaha s projektem neměla cenu, nemyslíte?