Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

ÚVAHA: Nikdy neříkej nikdy! Přitažlivost sektářského myšlení

I když je podle mého toto téma velmi důležité a je třeba, aby o něm lidé měli povědomí a základní informace, skoro vůbec není probíráno ve školách a většina lidí o něm nic neví. Hlavně z tohoto důvodu jsem se rozhodla tomuto tématu věnovat svou bakalářskou práci a prohloubit své znalosti na letní škole Sluňákov.

Pojem „sekta“ samo o sobě evokuje v lidech něco negativního, něco čemu by se měli vyhnout a na co dávat pozor. Ale když nám na nádraží nějaký milý pán podává hezký, barevný časopis a chce si s námi promluvit o Bohu, mnoho z nás se zastaví a poslechne si ho. Nevypadá nebezpečně, mluví zajímavě, i já sama jsem si poslechla co má na srdci. Slušně jsem mu řekla, že nemám zájem o nějaké bližší informace, ale chápu, že některé to může zaujmout.

Já sama mám známé různého vyznání a přesvědčení. V tomto je toleruji, ale požaduji od nich na oplátku, aby tolerovali v této věci i mě. Každý má právo věřit, každý má právo nevěřit či být v této věci stále nerozhodnut. Nesnáším však, když mi někdo vnucuje svoji víru jako tu jedinou a pravou. Budu s člověkem na toto téma diskutovat, řeknu mu svůj názor a ráda si vyslechnu ten jeho. A tak by to mělo v reálném svobodném světě dle mého fungovat.

Je zajímavé, kolik nových náboženských směrů na světě existuje. Na některé mám neutrální názor, jiné mi přijdou úsměvné a v neposlední řadě mě i pár z nich docela děsí. Jsem ráda, že jsem nepodlehla nějakým lžím,bludům a komerci některých skupin. Kontaktovali mě na ulici několikrát členové mnohých náboženských skupin. Se všemi jsem jednala slušně, ale na rovinu. Četla jsem i spoustu knih a publikací kontroverzních náboženských skupin u nás a i přesto mě nikdy nelákalo do nějaké z nich vstoupit. Považuji se v tomto poměrně imunní. Musím však uznat, že mnohé z nich měly líbivé myšlenky a na první pohled rozumný pohled na věc. Ale co se pod těmito krásnými slovy skrývá? Co mi to může do života přinést? Vše má svůj rub i líc. Svět není černobílý a každý z náboženských směrů má pro mě svá pro a proti. I když se mi občas zalíbí nějaká myšlenka, nebo mi nějaké společenství přijde zajímavé, zamyslím se nad všemi aspekty toho, co mi to může dát, ale i vzít. A díky tomu nadále žiji bez toho, abych měla chuť vstoupit do nějaké náboženské sekty.