Projekt skončil v roce 2013

zpět na detail: Mentální anorexie a bulimie – novodobé projevy nepřijetí sebe

seznam všech úvah

ÚVAHA Mentální anorexie a bulimie – novodobé projevy nepřijetí sebe

Toto téma jsem si vybrala, protože mě ze všech mých absolvovaných workshopů zaujalo nejvíc. A myslím si, že je to pro tuto dobu velice aktuální téma.Jsem úplně obyčejná dívka, co má normální postavu a má moc ráda módu. Proto není divu, že svět módy sleduji, a trendy, které jsou teď žádané, se mi moc nelíbí. I kvůli tomu jsem si šla poslechnout, co si paní PhDr. Anežka Janátová o tom myslí. S paní doktorkou, jsem se ovšem neshodla ve všem, co říkala. Tvrdila, že většinou dívky podléhají mentální anorexii a bulimii kvůli tomu, že jim někdo z blízkých (rodiče, prarodiče) řekl, že by měly zhubnout, nebo že jsou trošičku při těle. Samozřejmě, může to být jeden z faktorů, ale podle mě nebude mít až takovou váhu. Dle mého názoru na tyto dívky doléhá více tlak vrstevníků nebo také media a módní průmysl, podle kterých je ideálem krásy nedospělá žena.

A s tímto pojmem, který paní doktorka použila (nedospělá žena), souhlasím, a doslova mne pobavil, protože jsem nikdy nad těmi běhajícími dívkami po přehlídkovém mole takhle nepřemýšlela. Ještě ten den jsem došla domů a na internetu jsem si pustila záznam z módní přehlídky jedné známé módní značky. Byla to přehlídka spodního prádla a na té je to nejvíce vidět. A opravdu, viděla jsem ženy, které mají akorát dlouhé nohy, místo boků pouze kyčelní kosti a prsa jim zakrývaly obrovské košíčky od podprsenky. Takové přerostlé holčičky.

Vždycky mne anorexie a bulimie zajímaly. Nikdy jsem nemohla pochopit, jak se ty dívky, ženy i chlapci mohou vzdát jídla, něčeho tak dobrého. Oni ale přemýšlejí jen o tom, jak budou štíhlí a in. Ano, lidé si mají udržovat nějaký zdravý životní styl, ale takovýmto způsobem??? Nejvíce se mi líbí ty blogy na internetu, kde se navzájem podporují a říkají, že dělají správnou věc. A tvrdí, že anorexie je jen životní styl a že je mají ostatní nechat být. Že raději umřou, než aby byli tlustí. Nechápu je a asi ani nikdy chápat nebudu.