Projekt skončil v roce 2013

Úvahy /

ÚVAHA: Nebuďme slepí, otevřeme oči!

Jako každé dítě, i já jsem nesla rozchod rodičů dost špatně. Uzavřela jsem se do sebe a nechtěla s nikým komunikovat. Zrovna to byla éra, kdy se rozmohl trend chatu na lide.cz a já zde našla zajímavou skupinku, která mě dokázala utěšit.

V jejím čele stál jen o pár let starší charismatický chlapec Zawa, do kterého jsem se samozřejmě zamilovala a vzala si z něj příklad. Jeho pohled na svět byl ovšem trochu paranoidní, což mi v počátcích nedocházelo. Připadalo mi naprosto v pořádku, že ostatní lidé jsou zakomplexovaní a že právě MY jsme „ti normální“, připadalo mi naprosto normální bavit se jen s nimi a připadalo mi naprosto normální pod vlivem tohoto charismatického vůdce zkusit marihuanu ve 12 letech. Svět byl najednou tak krásný, všechno totiž dokázala vyřešit tráva, nadávání na svět a hlavně hip-hop. Všechno dokázal vyřešit Zawa.

Když jsem se pomalu dostala z rozchodu rodičů, začalo mi docházet, že Zawowa parta asi není nejlepší a snažila se od nich oddělit. V tu chvíli pro mě začal psychický teror, jelikož Zawa samozřejmě nechtěl dopustit, aby někdo opustil skupinu. Začal mi vyhrožovat tím, že se sám zabije, téměř každý den na mě čekal před školou a pořád dokola mlel to samé. Po čase jsem se z toho zhroutila, ale nabrala druhý dech a statečně odolávala. Po měsíci s tím přestal.

Jeho skupinka nebyla přímo sektou, ale konkrétně jeho osoba se jevila jako dost silná osobnost, která se dokáže chovat jako psychický upír. Nastává otázka, kde se to asi v člověku bere a proč má tendenci manipulovat s lidmi? Jak je možné, že 16letý chlapec dokázal zmanipulovat skupinu teenagerů?

Celkově žijeme v uspěchané době, kdy lidé prahnou po kariéře. Rodiče mají méně času na děti a více práce, proto se občas stane, že děti raději posadí před televizi, aby si sami chvilku odpočinuli. Děti mohou v televizi vidět spoustu nevhodných pořadů, kterým nerozumí a mohou si z nich vzít špatný příklad. Možná odtud pramení určitý druh frustrace a také nutkání se s tímto stavem nějak vyrovnat. Ovšem jak, když televize prezentuje řešení problémů pomocí násilí a lží?

Dalším viníkem by mohla být příliš liberální výchova. Někteří rodiče praktikují styl „dítě se musí rozvíjet a my ho nebudeme omezovat“ a doufají, že z jejich potomka vyroste rozumně myslící bytost. Ve většině případů tomu tak ovšem není, jelikož dítě nevidí žádné zábrany a chová se, jak chce. Svět ale nedokáže fungovat bez pravidel a dítě potom dříve nebo později narazí a těžko se vypořádává s tím, že se najednou musí řídit nějakými pravidly.
Dalšími viníky jsou zajisté geny, které bohužel nejdou ovlivnit, ovšem podezřelé chování se dá vypozorovat a do jisté míry korigovat.

Závěrem bych chtěla říct, že samozřejmě ne každého podezřelého člověka lze odhalit, ale kdyby se každý člověk v této uspěchané době alespoň na chvíli přestal hnát za svým (většinou materialistickým) cílem a všímal si lidí kolem, určitě by bylo méně nešťastných lidí, kteří se uchylují k sektám a méně zakomplexovaných nesebevědomých lidí, kteří sekty zakládají.